Sumatra, co trzeba o niej wiedzieć?

Sumatra, co trzeba o niej wiedzieć?

Sumatra to szósta pod względem wielkości wyspa na Ziemi, a druga spośród kilkunastu tysięcy wysp Indonezji. Wchodzi w skład Wielkich Wysp Sundajskich, który należy do Archipelagu Malajskiego. Co sprawia, że razem z Bali i Jawą jest najpopularniejszą destylacją turystyczną? Co wyróżnia Sumatrę?

Sumatrzańskie tygrysy
Sumatra jest ojczyzną wspaniałego drapieżnika – tygrysa sumatrzańskiego, który zamieszkuje najbardziej ukryte zakątki gęstej dżungli. Tygrysy te od wiele setek lat polowały w miejscach, gdzie nie docierali ludzie, lecz w miarę rozwoju cywilizacyjnego, zwierzęta bardzo szybko stały się cennym łupem kłusowników. Preparaty z ich kości, futra czy skóry są warte gigantyczne pieniądze. Niestety, obecnie na wolności żyje tylko ok. 3200 tygrysów sumatrzańskich, które znajdują się pod ścisłą ochroną. Szacunkowo koło roku 2020 gatunek zniknie z powierzchni Ziemi, a my będziemy mogli podziwiać ostatnie okazy jedynie w ogrodach zoologicznych lub na zdjęciach…

Dlaczego tygrysy wybrały Sumatrę?
Sumatra, jako jedna z nielicznych „popularnych” wysp uchodzi za enklawę dziewiczej przyrody. Słynie z bogactwa nienaruszonej flory i fauny, a sumatrzańskie ziemie są żyzne i urodzajne. Prócz tygrysów sumatrzańskich wciąż można tu spotkać ostatnie okazy azjatyckich gatunków słoni, nosorożców i orangutanów. Zresztą, jedną z bardziej lubianych atrakcji turystycznych na Sumatrze jest centrum rehabilitacyjne właśnie dla orangutanów, które stoi otworem dla turystów przez cały rok. Mogą oni podglądać różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne i pielęgnacyjne, którym poddawane są małpy. Sumatra jest położona tuż przy równiku, dzięki czemu przez cały rok temperatura utrzymuje się na stałym poziomie pomiędzy 26 a 36 stopniami Celsjusza. Klimat na wyspie jest książkowo tropikalny z dwiema porami roku, suchą i deszczową.

Mieszkańcy Sumatry
Na osobny akapit zasługują mieszkańcy tej tropikalnej wyspy, bo również dzięki nim to miejsce jest wyjątkowe. Sumatrę zamieszkuje wiele wymieszanych grup etnicznych posługujących się aż 52 różnymi językami. To imponujący wynik, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że na całej wyspie mieszka ok. 45 milionów Indonezyjczyków. Głównym językiem na Sumatrze jest malajski, ale fascynującym odkryciem są mieszkańcy głębokich zakątków dżungli mówiący w językach plemiennych! To właśnie dla nich na Sumatrę licznie przybywają antropolodzy, etnolodzy i językoznawcy. Najbardziej interesującą spośród grup etnicznych zdają się Minangkabau. Kultywują oni rolę matki w społeczeństwie: matka to najważniejsza osoba w rodzinie i od niej wywodzi się linia genealogiczna i po niej dziedziczy spadek. Tuż obok Minangkabau, warto wybrać się do wioski Bataków nad jeziorem Toba. Bataków na Sumatrze mieszka ok. 6 milionów, posiadają własny język i zajmują się głównie rolnictwem i tkactwem, dlatego jeśli zastanawiasz się, jaką pamiątkę przywieźć z podróży po Indonezji, być może dobrym pomysłem będzie batacki szal lub chusta? Trzeba dodać również fakt, że większość grup etnicznych deklaruje przynależność do islamu, ale modyfikują oni tę religię, mieszając jej elementy ze swoimi lokalnymi wierzeniami i rytuałami.

Wulkany na Sumatrze
Na wyspie znajduje się 26 wulkanów i większość z nich jest "do zdobycia". Najłatwiej wspiąć się na Gunung Sibayak oraz Gunung Sinabung.